Çarşamba, Kasım 09, 2011

Kitlesel iletişimde bıçak sırtı

Hani bana sorsalari bir anti-meth bir kampanya yapacağız ama gerçekten bu tam buğday ekmeğini somonuna banan bir gözle değil de o dünyanın içindeki insanların da empatisini kazanacak bir bakış açısı ile yapmak istiyoruz işimizi diye, aklıma önce yönetmen adı ya da yönetmene dayalı bir fikir gelmezdi. Ekipten biri 'bir fikrim var ama Aranofsky çekmeli' dese tırsardım. Requiem For A Dream sevmediğimden değil, bilakis filme bayılıyorum ama o dramatizasyonu bağımlıların algılayışı, çok da bu evrene uzak olmayanların algılayışı ve uyuşturucu denildiğinde bile kanları çekilen sıradan insanın akgılayışı arasında fark var. Doğrusu sıradan bir insanın bağımlılara karşı daha olgun bir tavra sahip olmasını istesem ona RFAD izletmem. Asla. Kendim izlerim, çünkü oradaki dramanın satır aralarını tolere edebilirim.

Black Swan'ı ya da Pi'yı ya da da Wrestler'ı da çocuklara izletmem... Daha ötesinde ana akım medyanın reklam kuşağında yayınlacak hiçbir şey için Aranofsky ya da von Trier'le çalışmam. Hayranları olsam da...

Nitekim adı Organic olmasından kelli, tahminimce indirekt olmayı sevmeyen bir ajans çalışmış Aronofsky ile, kendi adıma filmlerin yönetmenliğine de çarpıcılığına da bayıldım ama kitlesel iletişim açısından düşünüldüğünde beni çok üzdü. Bir yanım acaba bir kaç genç olsun tırsar da uzak durur mu dedirtti, ama aslında biliyorum ki milyonların bir bağımlı gördüğünde daha da beter davranmalarını, bağımlılardan korkmalarını tetikleyecek bir ton bu. Çok 'kaybedilmiş' bir konumlandırma, ölmeden öldürmüş bir bakış, iten, ezen ve suçlayan.

Aronofsky'ye kızılamaz böyle bir durumda, adamın bir tarzı ve bir bakış açısı var; bu ona Oscar da kazandırdı, milyonlarca hayran da. Ama onun bu bakış açısı onu bir reklam yönetmeni yapmaz. Yanlış anlaşılmasın, kİmse zaten böyle bir konuda mutlu mutlu bir reklam da beklemez. Sadece bazen çıplak gerçeği yanlış kişinin yüzüne söylerseniz ve onun o gerçeği öylece anlamasını ve olgun karşılamasını beklerseniz yanılırsınız. Gerçeği iyice incitici bir konuma taşırsınız.

Organic'e kızdım. Reklamcılar, bağımlı yakınları ve sinema severler adına. Belki de somon salata kokan bakış açısı çok daha az düşman kazandırabilir bağımlılara ama bilmiyorum, belki bu bu ton bazılarının hayatını kurtaracaktır ve belki de gerçekten gidenler gitmiştir ve kangren olan kolu kesmek mübahtır belki...

Buyrun Aronofsky filmlerine:

The Meth Project "Deep End" (Dir. Darren Aronofsky) from :: Fred Abercrombie on Vimeo.


The Meth Project "ER" (Dir. Darren Aronofsky) from :: Fred Abercrombie on Vimeo.


The Meth Project "Losing Control" (Dir. Darren Aronofsky) from :: Fred Abercrombie on Vimeo.


The Meth Project "Desperate" (Dir. Darren Aronofsky) from :: Fred Abercrombie on Vimeo.Burada da Animal'dan güzel yorum

2 yorum:

meraklinane dedi ki...

Al sana sıradan insan tepkisi:
1) Tahmin edersin hiç birini sonuna dek izleyemedım.
2) Methproject.com'a girip neymiş bu proje diye baktım. İlk filmden sonra.
3) Sitede take action bolumunde Like our facebook page diyordu. Gidip like edeceğim ama yavan yavan bir like ne ise yarayacak anlamadım.
4) Filmlerden kardeşli ve anneli olanında anne ve kardeşe daha çok uzuldum.
5) Uyusturucu kullananları da o kadar ulasilamaz koymuslar ki benim gibi aktivist ruhlu birine bile "ben ne yapabilirim ki, hiç" dedirtti.
6) Filmleri de paylaşmam.
7) Sonuçta beğendim mi bilmiyorum. Annem de bana ortaokuldayken korkayım diye eroin kitabını okutmuştu. Korkmuştum. Belki gençlerde işe yarıyordur.

barış onay dedi ki...

Güzelmiş...