Çarşamba, Eylül 14, 2011

Adaptasyon kazası


Bu reklam size tanıdık geliyor mu? Muhtemelen Hong Kong yerine İstanbul'un adı geçtiği raket uygulamalarını görmüştür İstanbullular

Bu uygulama DHL'in 180 Amsterdam imzalı global kampanyasının bir parçası. Reklam sadece Türkiye'de değil 42 ayrı pazarda adaptasyonu yapılarak kullanılmış durumda. Diğer yaratıcı işlere de bir bakalım (bu arada 'yaratıcı iş' ne saçma bir laf, 'yaratılmış iş' ya aslında o, islamcı gibi mi konuştum :) neyse...)... ehem, konuya dönüyorum;

Kampanya güzel, fikir klişe ama uygulamalar cillop. Peki benim derdim ne? Derdim şu;

Adaptasyonu yapan ajansın sorumluluğu diğer endüstrilerle ilgili bir "bilge"lik yaparken o endüstriyi iyi anlamaktır. Reklam, iş yaşamından bir haber olamaz.

Yukarıdaki raket, tam da İstanbul Fashion Week döneminde döneminde yayındaydı. Doğrusu iş de zaten Fashion Week için yapılmış ama Hong Kong Fashion Week değil Paris Fashion Week için. Çünkü fikir nereden geldiği ile ilgili değil, ne kadar çabuk geldiği üzerine. Yani bu reklamın mantığı "Aferin bak Çin yapımı Paris'te sergilenmiş" demiyor. Bilakis, "bak bu fashion week'te gördüklerin dün taa Hong Kong'daydı" demek için. Yani sujenin orijinde değil varış noktasında olması asıl fikri ikna edici kılıyor. Hong Kong'da yayınlanmak için olsa bu iş Fashion Week işi olmaz.

Ama bizim şu başa bela kompleksimiz, işe karışmış herhalde. "Burada dikiyoz, 'made in Turkey' o ünlü mankenlerin giydiği" seviyesindeyiz hala. Halbuki defile burada be arkadaşım, defile Istanbul'da, yani yine diyebilirsin dün Hong Kong'daydı, bugün İstanbul'da deflede diye. Yok "Çin malı ters teper buradaé dersen, başka bir ülke seç, Fransa de farketmez, ama bu kadar moda esndüstrisinden bi' haber davranma. Biz son ütücü değil, tasarımcıyız bu hafta. Bırak bir keyfini çıkaralım.

Ve bakma sen, bu moda tasarımı işinde de epeyca iyiyiz.

Hiç yorum yok: