Pazartesi, Nisan 02, 2012

Lu Xinjian! Hayran oldum kendisine

Sanattan anlamayan bir insan olarak, Damien Hirst'in ilk dönemlerinden bu yana bu denli hayran olduğum işlere sahip birini görmemiştim. Fubiz sayesinde tanıştığım Xinjian bana cuk hitap etti.

Kendisi gayet Çinli ve orada yaşıyor ve bu durum bana Çin'in -yıllardır inandığım-kültürel liderlik potansiyelini yeniden hatırlatıyor. Kendi adıma şeffaf paylaşım çağının yükselen gücü Çin'in daha iyi bir dünyaya bizi taşıyabilecek, daha aydınlanmış ve deneyimi ile iyiyle kötüyü ayırabilecek bir sosyal gücü (politik değil) olan bir toplum olduğuna inanıyorum/inanmak istiyorum. Çin'in öfke ya da kompleksle değil, mevcut düzenin bütün yamukluklarını en çiğ ve çıplak şekilde gören doğu insanının -şimdilik o dünyanın büyüsünün peşinden koşsa da- vakurluğu içinde sorunlara yaklaşmasını ve değerini çok iyi bildikleri barışın peşinden koşacaklarını düşünüyorum.
Bu hislerle işlerine baktığım Xinjian'ın bazı eserlerinde Çinlilerin güneşışığını (sunshine) görüyorum.

Sanatçının işlerinden en popüler seri City DNA serisi, bu seri ile ilgili yazılanlar arasında bir Koolhas ropörtajından alıntı var ki, serinin güzelliğine başka bir açıdan ışık tutuyor;
"We all complain that we are confronted by urban environments that are
completely similar. We say we want to create beauty, identity, quality, singularity.
And yet, maybe in truth these cities that we have are desired. Maybe their very
characterlessness provides the best context for living."


Sitesinden en beğendiğim işler:
The triumph of New York

Barcelona

Shakespeare - Sonnet 71

Harmony

Hiç yorum yok: